22 Şubat 2024 Kayserispor - Kayseri de spor haber kaynağı - son dakika haberler

Türkiye UEFA Ülke Puanı Sıralamasında 13’üncü Sırada Yer Alıyor

Geçmiş yıllarda Süper Lig’i şampiyonluk ile tamamlayan takımın doğrudan UEFA Şampiyonlar Ligi gruplarında yer almasına şahit oluyorduk. Yine UEFA Avrupa Ligi’ne çok sayıda temsilcimizin katılması söz konusuydu. Ancak, 2022 – 2023 sezonu sonunda Avrupa’ya gitme hakkını elde eden takımlar için aynı şey söz konusu olmayacak. Bunun sebebi Türkiye’nin UEFA ülke puanının düşük olması!

Temsilcilerimiz Sezonu Erken Açacaklar

Galatasaray, 2022 – 2023 sezonunun şampiyonu oldu. Sarı kırmızılı takım, tahmin edebileceğiniz üzere ülkemizi UEFA Şampiyonlar Ligi’nde temsil edecek. Ancak, temsilcimizin gruplara kalabilmesi için üç ön eleme oynaması gerekiyor. Bir başka deyişle, üç rakibini geçmesi şart! Galatasaray, ikinci ön eleme turu ilk maçına Temmuz ayının son haftasında çıkacak. Bu turu geçtiği takdirde sırasıyla üçüncü ön eleme ve play-off turunda mücadele edecek. Sonuç olarak, beş yıllık özleme son vererek gruplarda yer almanın hayallerini kuran Galatasaray’ı son derece zorlu bir süreç bekliyor.

Sezonu ikinci sırada bitiren ve Türkiye Kupası’nı kazanan Fenerbahçe’nin yanı sıra Süper Lig’de üçüncü ve dördüncü olan Beşiktaş ve Adana Demirspor da önümüzdeki sezon ülkemizi Konferans Ligi’nde temsil edecek. Üç temsilcimiz de Konferans Ligi’ne ikinci ön eleme turundan başlayacak. Her birinin üç ön eleme geçmesi gerekiyor. Onlar da tıpkı Galatasaray gibi sezonu erken açacaklar. İlk maçlarına Temmuz ayının sonunda çıkacaklar.

İlk Sırada İngiltere Bulunuyor

UEFA ülke puanı dikkate alınarak yapılan listenin ilk sırasında İngiltere bulunuyor. Manchester City, bu sezon UEFA Şampiyonlar Ligi’ni kazandı. Bir diğer Premier Lig ekibi West Ham United ise Konferans Ligi’nde şampiyon oldu. Bu iki takımın elde ettiği başarılar, İngiltere’ye ciddi bir ülke puanı olarak geri döndü. Listenin ikinci sırasında İspanya yer alıyor. Üçüncü sırada İtalya, dördüncü sırada Almanya ve beşinci sırada Hollanda yer alıyor.

Türkiye, söz konusu listenin 13’üncü sırasında kendisine yer buldu. Ülkemizin puanı 26,6! 12’inci sıradaki Sırbistan’ın 27,175 ve 11’inci sıradaki İsviçre’nin 27,775 puanı var. Türkiye’nin bir alt basamağındaki Ukrayna’nın 24,7 puanı mevcut! Bu noktada, işler biraz da bu sezon ülkemizi Avrupa’da temsil edecek olan dört kulübe kalıyor. Temsilcilerimiz, ciddi başarılar elde ettikleri takdirde önümüzdeki Sırbistan’ı ve İsviçre’yi geçebiliriz. Bilhassa Sırbistan’ı geçme ihtimalimiz bir hayli kuvvetli! Ancak, kötü sonuçlar alınması halinde işler değişebilir. 13’üncü sırayı Ukrayna’ya kaptırabiliriz.

Galatasaray, bu sezon UEFA Şampiyonlar Ligi’nde güzel işler yapabilir. Sarı kırmızılı takım, herhangi bir sürpriz olmadığı takdirde ilk iki ön eleme turunu geçecektir. Play-off turunda da dişine göre bir takım ile eşleşirse bu turu da geçip kendisini grup aşamasında bulabilir. Benzer hususlar, Fenerbahçe ve Beşiktaş için de geçerli! Onların da grup aşamasına kalma ihtimalleri bir hayli yüksek!