18 Temmuz 2024 Kayserispor - Kayseri de spor haber kaynağı - son dakika haberler

Teknik  Kazandı

Trabzonspor, Fenerbahçe’yi kendi evinde 2-0 yendi.  Skorun yanı sıra Trabzonspor oynadığı oyunla alkış aldı. Sezon başından beri tartışmalı kararlar alan hatta istifa edeceği konuşulan Abdullah Avcı’nın bu maçtaki oyunuyla koltuğunu sağlamlaştırmış oldu. Teorikte yaptığı taktiği pratiğe de başarılı bir şekilde uygulayan Avcı hızlı ve rakip sahaya çabuk çıkan bir oyun planladı. İkili mücadele

Özellikle Siopis’in ikinci bölge kapıp üçüncü bölgeye taşıdığı toplar 3 puanda büyük pay sahibi oldu. Bakasetas normal mevkiden biraz geride oynamasına rağmen harika iş çıkardı. Fenerbahçe’de Crespo’nun 10 kişiyle kalmasıyla üstünlük iyice Trabzonspor’a geçti.  Zaten kırmızı karttan 2 dakika sonra gelen gol bunun göstergesi. Trabzonspor’un hücum tarafında aksamalar yaşansa da özellikle maç 2. yarıda Fenerbahçe sahasında oynandı.

+1 Çıkıyorlar

Trabzonspor kendi evinde 667 gündür hiç maç kaybetmiyor.  En son 8 Mart 2021’de Alanyaspor’a kaybetmişler. Trabzonspor kendi evindeki maçlara +1 oyuncu daha fazla çıkıyor. Seyircilerin motive olmasını özellikle bu maçta gördük. Hamsik’in saç tarzını yapmış taraftarlar bile tribünlere takımın ne kadar bütünleştiğin göstergesi.

Üstelik bu seri sürdüğü sürece deplasman takımları Akyazı’da psikolojik olarak gerilimli çıkacaklardır. Bu taraftar ve oyuncu motivasyonu olduğu sürece kolay puan kaybetmesi zor gözüküyor.

Zirveye Tırmandı

Trabzonspor için bu maç liderlik için ölüm-kalım maçıydı. Dünya kupası arası öncesi son 5 maçta 4 beraberlik alan bordo-mavililer liderlik yarışından uzaklaşmak üzereydi.  Yoğun eleştirilerin odağında olan Abdullah Avcı ve öğrencileri bu maçla birlikle hem bu maçı hem de gelecek maçlar için moral ve umut depoladı. Üstelik bunu zirve yarışındaki rakiplerini yenerek yaptı. Trabzonspor hücumun yanın sıra savunma dizilişi de etkili oldu. Maç boyunca Uğurcan Çakır’a top dahi gelmedi. Fenerbahçe hücum hattını yoğun baskı altında tutan savunma düzeni, Joshua King’in direkten dönen şutu hariç açık vermedi. 

Zirvede yarışında olması gerekirken kenardan gelen parçalarda önemli olacaktır.  Oyuncu değişikleri adeta bir satranç hamlesi yapan Avcı’nın yaptığı her değişiklik oyuna olumu yönde etkisi oldu. İlk yarıda oyunu kilitleyen deneyimli teknik adam ikinci yarıda yaptığı değişikler ve set değişiklerine hem oyunu hem de skoru eline aldı.

Trabzonspor’da bu maçın belki de tek eksik yanı son vuruş ve son pas yeteneğiydi. Eğer bunları rahatlıkla yapabilişeydi oyunu daha erkenden koparacaktı.  Bu konuda Hamsik’in tam olarak dönmeyişi ve Bakasetas gibi bir ismin pozisyonundan daha geride oynaması bunun sebebi olabilir. Visca dönünce bu problemlerin çözülmesi mümkün.

Trabzonspor, 1-0 öndeyken bile 90+11’de atağa çıkması oyuncuların ne kadar istekli oldukların ve mücadeleyi bırakmadıkların göstergesi. Zaten maçı golle kapattılar. İlerideki haftalarda Trabzonspor bu oyununu sürdürmeye devam ederse çok zirve yarışını son haftalara kadar sürdürecektir.  Geçen seneki şampiyon kadrodan bazı isimler eksilmiş olsa da sistem aynı kaldığı sürece oyuncuların değişmesi skorlara etki etmeyecektir.