18 Temmuz 2024 Kayserispor - Kayseri de spor haber kaynağı - son dakika haberler

Red Bull Athlete Zone

Kış spor tutkunları bu sene Red Bull Athlete Zone’da Kayseri’d yarıştı. Kayseri’de kış sporları tutkunları Red Bull Athlete Zone ile kıyasıya yarışma fırsatı buldu. Sağlık sosyal mesafe kurallarına uyularak gerçekleştirilen yarışlarda atölye çalışmaları da düzenlendi. Organizasyonda yaklaşık 50 kişi birincilik için kıyasıya mücadele etti

Türkiye’deki kayak ve snowboard tutkunları, Red Bull Athlete Zone ile Kartalkaya ve Erciyes’te kıyasıya yarışmanın heyecanı yaşanmaya devam diyor. 5 hafta sürecek, eğlenceli anların ve çekişmeli mücadelelere şahit olunan organizasyonda sıradaki durak Kayseri.

Yeni tip korona virüs (covid-19) pandemi döneminde sağlık ve sosyal mesafe kurallarına uygun bir şekilde düzenlenen organizasyonda atölye çalışmalarının ardından yaklaşık olarak 50 snowboard tutkunu Erciyes Kayak Merkezi Magna Apex önünde birincilik için kıyasıya mücadele verdi.

Serbest stil snowboard mücadelesinin yaşandığı Kayseri’de birincilik Batuhan Damızlık’ın olurken podyumu tamamlayan diğer isimler ise Metecen Coşkunçay ve Emre Gürgen oldu.

Snowboard Tutkunları Buluştu

21 Şubat’ta başlayan etkinlik takviminin ilk ayağı ise Dorukkaya Nazlı Pisti’nde gerçekleşti. Snowboard tutkunlarını bir araya getiren etkinlik de katılımcılar zorlu hareketler eşliğinde eğlenceli bir aksiyonun parçası oldu.

Etkinliğe katılanlar eğlenceli vakit geçirmenin yanı sıra birbirleri ile kıyasıya mücadeleye girdi. İki kademeli snowboard Freestyle hareketlerinin sergilendiği özel parkurda 35 katılımcı yer alırken üç. Kişilik jürinin değerlendirmeleri sonucunda ilk üçe giren isimler belli oldu.

Birinci Mert Öztiryaki olurken ikinci İhsan Çalışkan ve üçüncü Berkay Kızılata oldu.

Snowboard Nedir, Nasıl Yapılır?

Snowboard, sporcunun ayaklarına tutturulmuş bir snowboard üzerinde dururken karla kaplı bir yokuştan inmesini içeren rekreasyonel ve rekabetçi bir spordur. Kış Olimpiyat Oyunları ve Kış Paralimpik Oyunlarında yer almaktadır.

Snowboard, kaykay, kızak, sörf ve kayaktan ilham alınarak tasarlanmıştı. 1960’larda Amerika Birleşik Devletleri’nde geliştirilmiş, 1998’de Nagano’da Kış Olimpiyat Sporu olmuş ve 2014’te Soçi’de Kış Paralimpiklerinde yer almıştır. 2015 itibariyle, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki popülaritesi (ekipman satışlarıyla ölçüldüğü üzere) 2007’de zirve yapmış ve o zamandan bu yana kış sporları severlerinin gözde sporları arasında yer almaktadır.