24 Eylül 2023 Kayserispor - Kayseri de spor haber kaynağı - son dakika haberler

Kayserispor’un Oyun Disiplini

Sezonun ikinci yarısındaki ilk Milli Takım arasından sonra çok zorlu bir takvime giren Kayserispor, 12 gün içerisinde oynadığı 3 maçtan da oldukça tatmin edici skorlarla ayrılmayı ve istediğini almayı başardı. Ligde oynadığı 2 maçtan 4 puan toplayan Kayseri temsilcisi, Türkiye Kupası’nda da Fenerbahçe’yi eleyerek Çeyrek Final aşamasına adını yazdırdı. Bu 3 maç adına olumlu sonuçlar dışında ortak olan bir diğer nokta takımın oyun disiplininden kopmaması oldu.

Tamirat

Sezonun ikinci yarısındaki ilk Milli Takım arasına Kasımpaşa karşısında aldığı mağlubiyetle giren Kayserispor, buna rağmen 15 günlük arada yaptığı çalışmaların karşılığını çok iyi aldı.

Milli Takım arasından dönüşte ilk olarak Süper Lig’de Hatayspor’u konuk eden Sarı Kırmızılı takım, 4-3 biten maçın kazananı olarak 12 günlük zorlu takvimin ilk aşamasını başarıyla tamamladı. Ancak bu maç adına ortaya çıkan oyundan kopma sorunu oldukça dikkat çekiciydi. Takım 2’inci ve 3’üncü golleri bulduktan hemen sonra gol yemişti.

Bu noktada Hikmet Karaman’ın gerçekten hakkını vermek gerekir. Takımının yaşadığı odaklanma problemi karşısında çok iyi bir çalışma çıkaran tecrübeli teknik adam, hem Fenerbahçe hem de Galatasaray karşısında oynanan maçlarda tam odaklı bir Kayserispor izlememizi sağladı.

Fenerbahçe ile oynanan Ziraat Türkiye Kupası’nda Sarı Lacivertlilerin temposuz oyununun da Kayserispor’un işine geldiğini söylemek gerekir. Bununla birlikte Kayseri temsilcisi o maçta ilk yarının sonlarına doğru yediği kırmızı kart nedeniyle 2’inci 45 dakikayı 10 kişi oynamak zorunda kaldı.

Şahane bir fiziksel efor ve odaklanma sayesinde biraz da futbolun şansının etkisini yanına almayı başaran Kayserispor, sahadan 1-0’lık galibiyetle ayrıldı. Avrupa Kupalarının en kısa yolu olan Ziraat Türkiye Kupası’nda adını Çeyrek Final aşamasına yazdıran Kayserispor’da oyuncuların yorgunluğu yüzlerinden okunuyordu.

Disiplin

Hatayspor karşısında gol attıktan sonra oyundan düşen Kayserispor’un çok kısa bir süre içerisinde toparlanması ve Fenerbahçe karşısında 10 kişi oynadığı maçtan galibiyetle ayrılması çok değerliydi.

Bununla birlikte zorlu takvimin son parçası olan Galatasaray maçında gösterilecek performans da önemliydi. Zira takımın hem Fenerbahçe maçından kalan yorgunluğu hem de zaten 2 maçta da hedefe ulaşmış olmasının getirebileceği rehavet skoru olumsuz etkileyebilirdi.

Ancak Kayserispor bu maçta da çok net bir oyun disiplinini ortaya koydu. Galatasaray’ın hatalı oyuncu seçimleriyle birlikte tempoyu daha da düşürme imkânı yakalayan Kayseri temsilcisi, 3’üncü kalecisinin de şahane bir performans sergilemesi sayesinde direnç kazandı.

İkinci yarıda öne geçmeyi de başaran Kayserispor, Mustafa Muhammed’in oyuna girmesi sonrası yarı sahasına yıkılan Galatasaray’ın baskısını savuşturmakta tam anlamıyla başarılı olamadı. Bununla birlikte sezonun hangi döneminde ve hangi şartlarda oynuyor olursanız olun, Galatasaray deplasmanından alınan 1 puan çok değerlidir.

Kayserispor artık çok daha zorlu bir takvime girecek ve bu takvimden de başarıyla ayrılması durumunda çok daha farklı şartları konuşmak mümkün olabilir.