20 Haziran 2024 Kayserispor - Kayseri de spor haber kaynağı - son dakika haberler

Kayserispor’un Dramatik Kaybı

Bu sezon Hikmet Karaman yönetiminde oldukça başarılı performanslar sergileyen Kayserispor, ligin 27’inci haftasının açılış maçında lider Trabzonspor’a konuk oldu. 25 Şubat 2022 tarihinde oynanan maçın ilk yarısında sezonun genel anlamda en iyi performanslarından birini sergileyen Kayseri temsilcisi, ikinci yarıda Trabzonspor tarafından bozguna uğratılmaktan kurtulamadı.

Liderle Mücadele

Bu sezon Süper Lig’in en çok dikkat çeken takımlarından birisi Kayserispor oldu. Ligin büyüklerine karşı sergilediği performans ve topladığı puanlarla oldukça iyi işler çıkartan Sarı Kırmızılı ekip, ligin 27’inci haftasında lider Trabzonspor’a konuk oldu.

Belirtmek gerekir ki 25 Şubat 2022 tarihinde oynanan maçın ilk 45 dakikası Trabzonspor’un bu sezon gösterdiği en kötü performanstı. Ancak bu durum sadece Trabzonspor’un gününde olmamasıyla alakalı değildi.

Zira Kayserispor futbola dair her şeyi doğru yapmayı başardı ve bu sayede lider Trabzonspor karşısında hem de Trabzon’da oynadığı maçın ilk yarısını 2-0 önde kapattı. Trabzonspor’un sahaya kendisine dair bir şeyi yansıtmasına bir an olsun izin vermeyen Kayseri temsilcisi için işlerin rengi ikinci yarıda değişti.

Trabzonspor Teknik Direktörü Abdullah Avcı’nın yaptığı değişiklikler ilk yarıda gözle görülür biçimde aksayan bölgelere oldu. Bu tamirattan sonra Kayserispor kalesini kelimenin tam anlamıyla esaret altına alan Trabzonspor’un baskısı rakip kim olursa olsun dayanılacak gibi değildi.

Nitekim ikinci yarının ilk 15 dakikasında atılan 2 gol de Trabzonspor’un baskısının kanıtları oldu. Kayserispor’un savunmadan topu uzaklaştırmak konusunda bile eksik kaldığı anlarda Hikmet Karaman’ın ilk değişikliği pek işe yaramasa da bir kez daha değişiklik hakkını kullanan tecrübeli teknik adam oyuna denge getirmeyi başardı.

Bu denge sayesinde geçiş hücumlarıyla Trabzonspor kalesini yoklayan Kayserispor’un direklere ve Uğurcan Çakır’a takılması ise şanssızlıktan başka bir şey değildi. Bununla birlikte Trabzonspor’u bu sezon şampiyon yapması muhtemel en temel faktörlerden birisi bitiricilik konusundaki keskin performansıydı.

Her ne kadar 90+9’da gelen gol penaltı üzerinden gelmiş olsa da Trabzonspor maçın ikinci yarısında gösterdiği performansla Kayserispor’u gerçekten çok zorladı. Lider karşısında 2-0 öne geçtiği maçtan 3-2 mağlup ayrılan Kayserisporlu oyuncular hüsrana uğrasalar da sahadaki futbol ve gösterilen çaba taraftarı memnun etmek adına yeterliydi.

Umut Veren

Kayserispor’un gücünün gün geçtikçe daha da arttığını söylemek yanlış olmaz. Sarı Kırmızılı takım adına düzeltilmesi gereken durum ise maçların ikinci 45’inci dakikasında yaşanan performans düşüşü. Bu durumun taktiksel sebepleri olabileceği gibi fiziksel sebeplerinin de olabileceğini belirtmek gerek.

Taktiksel sebeplerle alakalı olarak ligin en titiz teknik direktörlerinden biri olan Hikmet Karaman’ın çözüm bulması pek de zor olmayacaktır. Ancak bu durum eğer fiziksel sebeplerden kaynaklı olarak yaşanıyorsa yaz hazırlık döneminde hem yaş ortalaması hem de fizik seviye konusunda Kayserispor’da gelişmeler yaşanması gerekebilir.

Her ne olursa olsun Kayseri temsilcisinin taraftarına umut verdiği de kesin.