8 Haziran 2023 Kayserispor - Kayseri de spor haber kaynağı - son dakika haberler

Kayserispor’un Acıması Yok

Türk futbol tarihinde bir ilki gerçekleştiren ve ilk kez bir kadın başkan tarafından yönetilen Kayserispor’da işler yoluna girmeye başladı. Berna Gözbaşı’nın yönetimdeki acemiliğini atmasıyla birlikte takım özellikle bu sezon itibariyle çok iyi bir yükseliş yakaladı. Hikmet Karaman teknik direktörlüğündeki Kayserispor, Süper Lig’de oynadığı hedef maçların neredeyse hepsinden başarıyla ayrılırken, bu geleneği Ziraat Türkiye Kupası’nda da sürdürdü. Son 16 Turu’nda çok derin bir krizin içerisinde yer alan Fenerbahçe karşısında alınan galibiyet, Kayserispor’a mutluluk Fenerbahçe’ye ise acı verecek.

Hatıra Defteri

Bu sezon Kayserispor adına hatırlanabilecek en güzel sezonlardan birisi olacak gibi görünüyor. Sarı Kırmızılı ekip, Berna Gözbaşı önderliğinde ve Hikmet Karaman yönetiminde oldukça dikkat çekici bir kulüp haline geldi. Hem Süper Lig hem de Ziraat Türkiye Kupası’nda başarılar hedefleyen Kayserispor, bu hedeflerine her geçen gün daha da çok yaklaşıyor.

Kayseri temsilcisi, bu sezon aldığı başarılı sonuçları devam ettirebilirse Süper Ligi orta üst sıralarda bitirecek gibi görünüyor. Bununla birlikte Galatasaray’ın elendiği, birçok takımın denk güçte olduğu Ziraat Türkiye Kupası da oldukça gerçekçi bir hedef.

Bu hedefin farkında olan takım, aynı zamanda Türkiye Kupası’nı Avrupa Kupalarına giden kısa yol olarak görüyor. İşte bu perspektifle 8 Şubat 2022 tarihinde Fenerbahçe’ye konuk olan Kayserispor, çok zor günlerden geçen rakibine ciddi bir darbe vurdu.

İstanbul’da çok yoğun bir yağışın hâkim olduğu maçta Kayserispor adına asıl hedef işi mümkün olduğunca uzatabilmekti. Maçtan önce yapılan COVID-19 testlerinde birçok oyuncunun pozitif çıkmasıyla birlikte daralan kadro da bu durumun en önemli nedenlerinden birisiydi. Kayserispor topu Fenerbahçe’ye bırakacak ve bulabildiği yarım şanslarla tehlike yaratacaktı. Maç eğer 90 dakika içerisinde sonlanmazsa da sorun değildi zira penaltılarda her şey mümkündü.

Bu planı olumsuz anlamda daha da kuvvetlendiren ise ilk yarının son dakikasında gerçekleşen pozisyon oldu. Maç boyunca Kayserispor’un düşük temposunu değiştiremeyen Fenerbahçe, bulduğu en etkili pozisyonda Ozan Tufan’ın bireysel yetenekleri sayesinde bir serbest vuruş yakaladı. Bu pozisyonda Ozan’a çok sert bir müdahale yapan Uğur da kırmızı kartla oyun dışında kaldı.

Tabut Çivisi

İlk yarının son dakikasında gelen bu kırmızı kart Kayserispor Teknik Direktörü Hikmet Karaman’ın planlarını daha da zorlaştırdı. Artık takımın fiziksel anlamda çok daha fazla tükeneceği bir maç oynanacaktı. Ancak Fenerbahçe’nin de artık hedefsiz kalmış ve kaotik ortamdan etkilenmiş oyuncularının Kayserispor’u çok da tehdit edebilecek bir tavrı yoktu.

Nitekim maçın ikinci yarısı zaman zaman baskıyı arttırsa da Fenerbahçe’nin Kayserispor’un etten duvar ördüğü savunmayı geçme konusundaki becerisiz oyunlarıyla geçti. Mert Hakan’ın direkten dönen topu ve Mergim Berisha’nın son dakikalarda yakaladığı pozisyon dışında Fenerbahçe Kayserispor’un 3’üncü kalecisi Bilal Bayazıt’ı yormadı.

Son dakikada ceza sahasına yakın bir bölgeden serbest vuruş yakalayan Kayserispor, Ramazan Civelek’in vuruşundan golü buldu. 90+4’te gelen bu sürpriz gol, Kayserispor’u Çeyrek Final’e taşırken Fenerbahçe’yi de kupa dışına itti.

Krizin içerisinden bir türlü kurtulamayan ve tek gerçekçi hedefi Türkiye Kupası olan Fenerbahçe, bir sezonu daha kupasız kapattı ve bu mağlubiyet artık Fenerbahçe için tabut çivisi olarak değerlendirilmeye başlandı.