25 Şubat 2024 Kayserispor - Kayseri de spor haber kaynağı - son dakika haberler

Kayserispor’dan Son Danslar

Sezon Türkiye’deki tüm lig takımları adına tamamlandı ancak Türkiye Kupası’nda Final aşamasına kalan Kayserispor ile Sivasspor arasında bir müsabaka daha oynanacak. Türkiye’nin şampiyonu olabilmek adına mücadele edecek olan iki takımın Süper Lig’in 38’inci haftasında oynadıkları müsabakaysa Sivasspor’un 2-1’lik üstünlüğüyle sona erdi. Tüm bunlarla birlikte Kayseri temsilcisi adına bu maçtan çıkartılması gereken dersler ve mesajların olduğunu belirtmek gerekiyor.

Final Öncesi

Bu sezon Süper Lig ve Türkiye Kupası’nda aldığı sonuçlarla dikkat çeken Kayserispor, ligin 38’inci ve son haftasında Sivasspor’a konuk oldu.

Sivas temsilcisi karşısında oynanan müsabaka alınacak veya verilecek 3 puandan daha çok bu maçtan birkaç gün sonra oynanacak olan Türkiye Kupası Finali adına değerliydi. Bununla birlikte her iki takım da final adına rakibine çok fazla mesaj vermemek ve as oyuncularını dinlendirebilmek adına rotasyon ağırlıklı kadrolarla sahadalardı.

Öte yandan Kayserispor bu müsabakadan 2-1 mağlup ayrıldı. Hikmet Karaman’ın takımının kümede kalma veya başka bir hedefi olmadığı için bu mağlubiyet herhangi bir üzüntü yaratmadı. Ancak bu yenilginin Türkiye Kupası Finalinde bir tesiri olacak mı olmayacak mı bunu kestirmek gerçekten de pek kolay değil.

Her iki takım da Final aşamasına gelene kadar pek çok farklı takımı devirmeyi başardılar. Bununla birlikte Kayserispor’un buraya gelirken Fenerbahçe, Beşiktaş ve Trabzonspor’u devre dışı bırakmış olması Sarı Kırmızılı ekibin Final müsabakasında daha özgüvenli olmasını sağlayabilir.

Bu özgüvenin nasıl bir etki yaratacağından oyuncuların nasıl bir futbol oynayacağına kadar tüm konular deyim yerindeyse tam olarak akıl oyunu. Ancak Hikmet Karaman da Rıza Çalımbay da kendilerini ispatlayan tecrübesi yüksek iki teknik adam ve böylesi kurt hocaların karşı karşıya geldiği müsabakalarda sonuç olarak futbol kazanır.

Pek tabii iki teknik direktörün takımının da Anadolu temsilcisi olduğunu ve bu durumun Anadolu takımlarının da bir kazanımı olduğunu da belirtmeden geçmemek lazım.

Sezonun Diyeti

Tüm bunların dışında Kayserispor Teknik Direktörü Hikmet Karaman’ın hâlâ daha camiada tartışılan bir teknik adam olduğu da bir gerçek. Tecrübeli teknik adam takımını Kupa 2 Finaline kadar taşımayı başardı ancak bazı konulardaki tavrı ve Süper Lig’deki genel başarısız tablo ne yazık ki koltuğunu sağlamlaştırmasına engel oldu.

Bu bağlamda henüz bıçak sırtı durumdan kendini kurtaramayan tecrübeli teknik adam adına Sivasspor ile oynanacak Türkiye Kupası Finali sezonun bir diyeti anlamına gelebilir. Her şeyin ötesinde takım tüm bu kupa macerası için Süper Lig’i göz ardı etti ve bir dönem gerçekten hiç iyi olmayan dönemlerden geçti.

Bununla birlikte Kayseri temsilcisinin sezon başından beri kronik hale gelen öne geçtiği maçta skoru koruyamama hadisesini Türkiye Kupası’nda yaşamaması ve sezonun diyetini en mutlu şekilde ödemesi gerektiğini belirtmekte fayda var.