24 Eylül 2023 Kayserispor - Kayseri de spor haber kaynağı - son dakika haberler

Kayserispor’da O Furyaya Katıldı

Galatasaray’ın sahaya 11 yabancı ile çıkması çok eleştirilirken benzer bir hareket İstiklal Mobilya Kayserispor’dan geldi. Teknik Direktör Robert Prosinecki Fatih Terim’in izinden giderek Konyaspor maçında sahaya 11 yabancı oyuncu ile çıktı.

Sahaya 11 yabancı oyuncu ile çıkan ikinci takım olan İstiklal Mobilya Kayserispor’un kadrosu ise şu oyunculardan oluştu.

Kayserispor maça Lung, Lopes, Sapunaru, Diego, Djedje, Mensah, Campanharo, Mesanovic, Pedro Henrique, Situm, Kravets ilk 11 ile sahaya çıktı.”

Galatasaray Tepki Toplamıştı

Galatasaray Teknik Direktörü Fatih Terim 11 yabancı oyuncu ile sahaya çıktığı için tepki toplamıştı. Galatasaray Cemil Usta Sezonu’nda toplam üç kez 11 yabancı oyuncu ile sahaya çıktı. Bu maçlar 4. Haftada Kasımpaşa, 6. Haftada Fenerbahçe ve 9. Haftada Beşiktaş maçları olmuştu. Taraftarlar özellikle derbi maçlarında Türk futbolcu olmadığı için ünlü teknik adama sitem etmiş ve maçların atmosferini etkileyeceğini savunmuşlardı.

Türkiye Futbol Federasyonu’nun Yabancı Oyuncu Kuralı Nedir?

Türkiye Futbol Federasyonu’nun kuralına göre Süper Lig statüsündeki takımlar 14 yabancı oyuncu ile sözleşme yapabiliyor. Fakat takımlar maç kadrolarına 12 yabancı oyuncu yazabiliyorlar. Avrupa Kulüpleri’nde bu sayı değişiklik gösterse de ortalama yabancı futbolcu sınırı 6 oyuncu ile sınırlı. Diğer birçok ülkede de altyapıdan gelen oyuncular kullanılsın diye yabancı sınırlamaları bulunmakta.

Oyuncu kayıt döneminde ise bir yerli kaleci zorunluluğu bulunmakta. Ayrıca Avrupa Birliği ülkelerini takımlarında olduğu gibi altyapıdan gelen, yerli ya da yabancı farketmeksizin, belirli sayıdaki oyuncunun kadro kaydında yer almak zorunda.

Türkiye’deki sistemin yeni dönemde değişerek eski sisteme dönülmesi planlanıyor ancak kulüplerin buna dair planlaması olmadığı bilinmekte.

Yeni Teknik Direktör Robert Prosinecki Tek Yabancı Oyuncuyu Kulübede Bıraktı

Ocak ayının başında göreve gelen İstiklal Mobilya Kayserispor Teknik Direktörü Robert Prosinecki Konyaspor maçında yedek kulübesinde sadece Krvzic’i bıraktı. Diğer yedekler ise yerli oyunculardan oluştu.

İlk 11’de 11 yabancı ile başlayan İstiklal Mobilya Kayserispor, İttifak Holding Konyaspor ile 2-2 berabere kaldı.