Kayserispor

Kayserispor, 1966 yılında Kayseri merkezli bir futbol kulübü. Süper Lig’de mücadele eden kulübün renkleri sarı-kırmızıdır. Maçlarını 32.864 koltuk seyirci kapasiteli, Kayseri Kadir Has Şehir Stadyumu’nda oynanmaktadır. Kayserispor’un yönetim kurulu başkanı Erol Bedir, teknik direktörü ise Hikmet Karaman’dır.

Kayserispor Tarihçesi

Kayserispor’u kurmanın fikri Adnan Menderes ve Kayseri Belediye Başkanı Osman Kavuncu tarafından ortaya atılmıştır. Kayseri şehrinde stadyum yapılmasına rağmen liglerde bu şehri temsil eden takım ne yazık ki bulunmamaktaydı. Kayserililerin futbola düşkünlüğü o kadar yoğundu ki, halk Kayseri’de oynanan Amatör Küme Maçlarını heyecanla takip ediyorlardı.

Kayseri’yi tam anlamda Türkiye genelinde temsil eden bir takım bulunmadığı için halk bu konuda bir şeyler yapılması gerektiğini dile getiriyordu.

Kayserispor resmi web sitesi

Zamanın Futbol Federasyon Başkanı Orhan Şefik APAK, 1965 yılında Futbolu Türkiye geneline yaymaya çalışmak için büyük bir kampanya başlattı. Her ilden en az iki amatör takımın birleşmesi ile Şehrin ismini taşıyan bir takım kurmaları halinde Türkiye 2.ligine şartlar uygunsa almaya çalışıyordu. Bu haktan yararlanmak isteyen Kayseri’nin ileri gelenleri Türkiye genelinde bu kampanyaya müracaat ederek, Kayseri ismini taşıyan bir takım kurma çalışmalara başladı. Ama her nedense bir türlü fikir birliğine varamayan Kayserililer bu haktan yararlanamadıklar. TFF tekrar duyuru yaparak
Bir çok kere bir araya gelen Kayseri’nin ileri gelenleri bir netice alamadı. 1966 yılına kadar bir çok takım liglere müracaat ettiler ve direkt olarak 2.ligde oynamaya başladılar. TFF takım sayısının artması sonucu diğer başvuran takımları yeni kurmayı düşündükleri 3.lige alacakları belirtti. Bu fırsatı da kaçırmak istemeyen Kayserililer çalışmalarını hızlandırdı.

2003-04 sezonunda 2. Lig A Kategorisi’nde şampiyon olarak Süper Lig’e çıkma hakkı kazanan Kayseri Erciyesspor, 9 Temmuz 2004 tarihinde yapılan genel kurul ile adını, logosunu, renklerini Kayserispor ile değiştirdi. Kurul sonrası takımın adı Kayserispor oldu.

Kayserispor Arma ve Renkleri

Kayserispor’un renkleri sarı ve kırmızı olup, bu renkler lav (ateş) tonlarından esinlenilerek seçilmiştir. Kulübün arması, Kayseri şehrinin de simgesi olan Erciyes Dağı model alınarak tasarlanmıştır. Erciyes Dağı üzerinde Kayserispor yazısı, altında iki bölüme ayrılmış K ve S harfleri yer alır. Altına da kulübün kuruluş tarihi olan 1966 yılı eklenerek tasarlanmıştır. Daha sonra modernize edilen logodan kulübün kuruluş tarihi kaldırılmıştır.

Kayserispor A Takımı

Kayserispor Teknik Kadro

Kayserispor son dakika spor haberi hakkında bilgi almak için hemen haber kaynağı sayfamızı ziyaret edin.

Kayserispor’un Yeni Başkanı Berna Gözbaşı

Kayserispor Türkiye Süper Lig tarihinde bir ilke imza attı. 30 Kasımda’ki seçime kadar Berna Gözbaşı Kayserispor’un yeni başkanı oldu. Türkiye Süper Lig tarihinde ilk kez kadın bir aday yönetim kurulu başkanlığına seçildi.

Berna Gözbaşı Kimdir ?

Berna Gözbaşı 9 Eylül Üniversitesi İşletme Fakültesi İngilizce İşletme mezunudur. BRN Yatak markasını bir dünya markasına dönüşmüştür Kayseri Sanayi Odasının ilk kadın meclis üyesi olmuştur.

Güncelleme : 22.11.2019