15 Temmuz 2024 Kayserispor - Kayseri de spor haber kaynağı - son dakika haberler

Kayserispor Son Nefeste

Bu sezonun en başarılı takımlarından birisi olan Kayserispor, hedef belirlediği bir maçtan daha zaferle ayrılmayı başardı. Sarı Kırmızılı ekip Ziraat Türkiye Kupası Son 16 Turu’nda karşı karşıya geldiği Fenerbahçe’yi son dakikada Ramazan Civelek’in attığı golle 1-0 mağlup etmeyi başardı ve adını Çeyrek Final’e yazdırdı.

Kayserispor’dan Mucize

Bu sezon oynadığı hedef maçlarının neredeyse tamamında sahadan galip ayrılmayı ve istediğini almayı başaran Kayserispor, bu geleneğini sürdürdü. Avrupa’nın kısa yolu olarak gördüğü Ziraat Türkiye Kupası’nın son 16 Turu’nda Fenerbahçe’ye konuk olan Sarı Kırmızılı ekip yine başarılı oldu.

8 Şubat 2022 tarihinde oynanan maçta çok kapalı bir futbol anlayışıyla sahaya çıkan Kayserispor’un birçok da eksiği vardı. Sarı Kırmızı ekipte oynayan oyuncuların birçoğunun sakatlık veya hastalık nedeniyle sahada olamayacağı biliniyordu. Fenerbahçe karşısında bu güç kaybının da etkisiyle daha fazla savunma yapan Kayserispor, tempoyu olabildiğince düşürdü.

Bu tempo düşüklüğüne yardımcı olan bir diğer faktör de Fenerbahçe’nin uzun zamandır devam eden kötü futbolu oldu. Sarı Lacivertli ekip topu tamamen kendisine bırakan rakibi karşısında şut çekmekte bile oldukça zorlandı.

İlk yarıda bir türlü tempo yükselmezken, Fenerbahçe için birkaç oyuncu dışında hiç kimse kafasında bu turu geçemeyeceğini düşünüyor gibiydi. Kayserispor ise mümkün mertebe kapanmayı ve yakaladığı fırsatı değerlendirerek rakibi cezalandırmayı hedeflemişti.

Bu atmosferde Ozan Tufan’ın tamamen bireysel yeteneğinden doğan bir pozisyon yaşandı ve Ozan ceza sahasına girerken Uğur Demirok tarafından sertçe yere düşürüldü. Tam ceza sahası yayı üzerinde gerçekleşen pozisyon neticesinde Kayserispor 10 kişi kaldı.

Serbest vuruştan sonra biten ilk yarıda Hikmet Karaman’ın neredeyse tüm planları bozuldu. Tecrübeli teknik adam ikinci yarıya birçok değişiklik yaparak başladı. Fenerbahçe’nin rakibin 10 kişi kalmasıyla birlikte topu daha da çok kullanmaya başlaması sadece birkaç dakikalık baskı yaratmayı başardı.

Bununla birlikte Kayserispor haklı olarak hücumu tamamen ikinci plana atmıştı. Sarı Kırmızılılar adına önemli olan maçı uzatmalara ve hatta penaltılara götürebilmekti. Fenerbahçe adına sahanın en iyi ismi olarak gösterilen Mert Hakan Yandaş’ın direkten dönen şutu dışında Fenerbahçe yine üretken olamadı.

Kaderin Cilvesi

Maçın son dakikalarına doğru Mergim Berisha ile Mert Hakan Yandaş arasında sıkıntı oluşturan bir pozisyon da yaşandı ancak yine gol gelmedi.

Kayserispor adına kaleye en çok yaklaşılan an ise son dakikada yakalanan serbest vuruş pozisyonuydu. Maç artık uzatmalara gitti diye düşünülürken, Fenerbahçe altyapısından yetişen Ramazan Civelek topun başına geçti.

Sezonun ilk yarısında Süper Lig’de oynanan maçta yaptığı penaltı nedeniyle çok eleştirilen Civelek, burada hatasını affettirmek istiyor gibiydi. Nitekim bir şans anı yaşandı ve serbest vuruşta Berisha’ya çarpan top Berke Özer’i yanılttı ve gol oldu. Golün santrası bile yapılmazken Kayserispor adına Çeyrek Final Bileti de bu golle birlikte gelmiş oldu.