9 Haziran 2023 Kayserispor - Kayseri de spor haber kaynağı - son dakika haberler

Kayserispor İstatistiklere Rağmen Yenildi

Spor Toto Süper Lig’in 30’uncu haftası Yukatel Kayserispor, İstanbul deplasmanında Vava Cars Fatih Karagümrük ile karşılaştı.

Vava Cars Fatih Karagümrük futbolcusu Emre Mor’un attığı 3 golle yıldızlaştığı maçta tabelada fark gözüküyordu. Ancak maçın istatistik kağıdına bakıldığında bu farkın maçı 3 – 0 kazanan İstanbul ekibi lehine değil, teknik direktör Hikmet Karaman ve öğrencilerinin lehine olduğu görüldü.

İşte maçın istatistiklerinden öne çıkanlar…

Kayserispor Topun Hakimi Oldu

Vava Cars Fatih Karagümrük ve Yukatel Kayserispor arasında oynanan mücadelenin istatistik kağıdına baktığımızda, istatistiklerdeki bazı oranların skor tabelasıyla taban tabana zıt olduklarını görüyoruz.

Zira bir takımın diğerini 3 – 0 ile mağlup ettiği bir karşılaşma sonrasında genel beklenti, kazanan takımın çoğu istatistikte rakibine skorda yakaladığına benzer bir fark atmasıdır. Ancak gelin görün ki Vava Cars Fatih Karagümrük ile Yukatel Kayserispor arasındaki maçın istatistik kağıdı bunun tam tersi bir senaryoyu gösteriyor.

Maçın öne çıkan ilk istatistiği topla oynama istatistiği oldu. Teknik direktör Hikmet Karaman önderliğinde topa hakim ve baskın bir oyun oynamak isteyen sarı kırmızılı takımımız, rakibi Vava Cars Fatih Karagümrük’e kıyasla %60’lık bir topa sahip olma oranı yakaladı.

Bu oranını pas sayılarına da yansıtan takımımız, 90 dakikalık zorlu mücadeleyi 598 pas yaparak bitirdi. Buna karşın Vava Cars Fatih Karagümrük’ün pas sayısı ise 412’de kalmıştı. Bu 598 pasın 42’sinde uzun top deneyen teknik direktör Hikmet Karaman’ın öğrencileri, toplam paslarının %87’sinde isabeti sağlayarak aslında topun hakimiyetini büyük oranda yakaladı.

Rakip ceza alanına 22 orta yapan Yukatel Kayserispor, bu ortalarında da %36 isabet yakalayıp başarılı bir görüntü çizdi.

Buna karşın %81 ile genel bir isabet oranı yakalayan Vava Cars Fatih Karagümrük, 7 orta denedi ancak bu ortalarında %14 ile çok düşük bir isabet sağladı. 50 kez uzun top deneyen teknik direktör Volkan Demirel’in ekibi, bu paslarından hızlı oyuncular üzerinden bir strateji geliştirdi.

Hücumda Farkı İsabet Oranı Belirledi

kayserispor

Karşılaşmanın topla oynama dışındaki istatistiklerine baktığımızda Yukatel Kayserispor’un yine geriye düşmediğini görüyoruz. Maçtaki mücadele gücünü yansıtan ikili mücadele kazanma ve hava topu kazanma oranlarında yine sarı kırmızılı ekibimizin üstünlüğü bulunuyor.

%53 ile ikili mücadeleleri daha fazla kazanan teknik direktör Hikmet Karaman’ın öğrencileri, hava toplarında ise bu üstünlüklerini %65’e çıkardılar.

Fakat gel gelelim hücumda işlerin bir türlü istenildiği gibi gitmemesi işleri tersine çevirdi. Rakip kaleyi 15 kez tehdit eden Yukatel Kayserispor, bu şutların sadece 4’ünde isabet sağladı. Üstelik bu 15 şutun 12’si de ceza sahası içinden çekilmişti.

Öte yandan Vava Cars Fatih Karagümrük ise 8’i ceza sahası içinden olmak üzere toplamda aynı bizim takımımız gibi 15 şut buldu. Bu şutların 6’sı çerçeveyi 3’ü ise ağları buldu.

Bu kadar yakın geçen maçta özel yetenek fark yarattı. O özel yeteneğin Emre Mor’da olması ise bizim için şansızlıktı.