25 Şubat 2024 Kayserispor - Kayseri de spor haber kaynağı - son dakika haberler

Kayserispor Hücum İstatistiklerinde Kaybetti

Spor Toto Süper Lig’in 29’uncu hafta mücadelesinde Yukatel Kayserispor, öne geçtiği bir başka maçı daha yine kaybetti.

İttifak Holding Konyaspor ağlarını ilk 13 dakikada 2 kez havalandıran takımımız, maçın son düdüğü ile birlikte 2 – 3’lük mağlubiyetin acı tadını yaşadı.

Kayserispor Sayılarda Dengeli

kayserispor

Yukatel Kayserispor ile İttifak Holding Konyaspor arasındaki bu heyecan dolu maçın istatistik kağıdı bize oyun hakkında bazı temel ipuçları veriyor.

Özellikle karşılaşmanın genel istatistiklerine bakıldığında ne teknik direktör Hikmet Karaman ve öğrencilerinin ne de teknik direktör İlhan Palut ve takımının birbirine bariz bir üstünlük kuramadığı gözüküyor.

Misal topla oynama oranlarına baktığımızda bu hemen belli oluyor. Buna göre Yukatel Kayserispor, ilk 13 dakikasında şov yaptığı maçı rakibinden daha fazla topla oynayarak bitirmeyi başardı. Teknik direktör İlhan Palut yönetimindeki İttifak Holding Konyaspor’un topu ayağına isteyen bir ekip olduğu düşünüldüğünde bu oran, teknik direktör Hikmet Karaman’ın planıyla rakibi bozmayı başardığını işaret ediyor olabilir.

%52 ile topla oynayan Yukatel Kayserispor karşısında %48 ile topa sahip olan İttifak Holding Konyaspor, bu farkı pas sayılarında da yaşadı.

Öyle ki sarı kırmızılı Kayseri temsilcimiz karşılaşmayı 475 pasla bitirip bu alanda rakibinden 70 pas daha fazla yaptı. Bu pasların 61’inde uzun top deneyen takımımız, orta saha mücadelesini zaman zaman by – pass edip kale önüne direkt gitmeyi de düşündü.

İttifak Holding Konyaspor ise 405 pas yaptığı maçta bu uzun top yöntemini sarı kırmızılı takımımızla neredeyse eşit derecede denedi. 59 kez bu paslara başvuran teknik direktör İlhan Palut’un öğrencileri, 18 kez de ceza alanımıza orta yaptı. Buna karşın Yukatel Kayserispor’un rakip ceza alanına yaptığı orta sayısı ise 30 oldu.

Her iki takım da %82 pas isabetiyle oynarken, birbirlerinin yarı sahalarında ise %70’lik isabet tutturup istatistik kağıdının bu bölümünde mutlak eşitlik sağladılar.

Tüm bunların ötesinde maçın mücadele yönünü belirten sayılarında da rakipler birbirlerine bir hayli yakınlardı. Zira ikili mücadele kazanma oranı sarı kırmızılı ekibimiz lehine %51, hava topu kazanma oranı ise yeşil beyazlı Konya takımı lehine %51 olarak belirlendi.

Maçın ilk 13 dakikasında 2 – 0 öne geçip sonrasında ne yazık ki rakibe maçı veren Yukatel Kayserispor’u bu noktaya getiren ise hücum istatistikleriydi.

Hücumda Fark Var

Teknik direktör Hikmet Karaman ve öğrencilerinin bu maçtaki en büyük sıkıntısı yeterince yüzdeli isabet edememeleri ve savunmada rakibe olanak vermeleriydi.

Buna göre maç boyunca toplam 14 şutla rakip kaleyi tehdit eden takımımız, bu şutların yalnızca 4’ünde isabet buldu. Zaten bu 4 isabetin 2’si de gol oldu.

Öte yandan İttifak Holding Konyaspor ise tam 18 şut çektiği kalemizi 10 kez tutturarak çok büyük bir isabet oranı yakaladı. Yeşil beyazlı takım, bu şutların 11’ini ceza alanımızdan atarak bu alanda da üstünlüğü ele aldı.

Sonuç olarak en önemli istatistik olan gol istatistiğinde 2 – 3 üstünlüğü de aldılar ve maçı kazandılar.