18 Temmuz 2024 Kayserispor - Kayseri de spor haber kaynağı - son dakika haberler

Kayserispor Düşük Viteste

Bu sezon Süper Lig ve Türkiye Kupası’nda aldığı başarılı sonuçlarla dikkat çeken Kayserispor, Süper Lig’de artık hiçbir hedefi kalmadığını oynadığı müsabakalarla da belli ediyor. Sarı Kırmızılı takım ligin 36’ıncı haftasını açan müsabakada konuk olduğu Gaziantep FK karşısında çok düşük tempoyla oynadı ve sahadan 1-1’lik beraberlikle ayrıldı. Bu sonucun aslında Türkiye Kupası’na yapılan hazırlıkta kaybedilen 2 puan olarak değerlendirilmesi de mümkün.

Ne Eksik Ne Fazla

Bu sezon Süper Lig’de ve Ziraat Türkiye Kupası’nda gösterdiği performansla dikkatleri üstüne çeken Kayserispor’un, ligin ikinci yarısında gösterdiği kötü performans devam ediyor. Takımın üst üste mağlubiyetler alması sonrasında düşen morali ve odaklanması sonucunda her bir maç bir sonrakini etkiliyor.

Bu bağlamda matematiksel olarak kümede kalmayı garantileyen Kayseri temsilcisi 36’ıncı haftada henüz bu başarıyı gösterememiş Gaziantep FK’ya konuk oldu. Gaziantep temsilcisinin bu müsabakadan 1 puanla ayrılması durumunda kümede kalması kesinleşiyordu.

Nitekim maç da her iki takım da 1 puana razı olan performanslar sergilediler. Zira Kayserispor’un hafta içinde çok önemli bir Türkiye Kupası maçı bulunurken Gaziantep FK da maçtan 1 puanı alıp küme düşme riskini hemen atlatmayı hedefliyordu.

26 ve 27’inci dakikalarda karşılıklı olarak gelen gollerden sonra maçta herhangi bir gol olmayınca müsabaka 1-1 sona erdi. Bu bağlamda aslında iki takım da razı oldukları sonucu aldılar denilebilir.

Cepten Yiyen Teknik Adam

Öte yandan bu Süper Lig konusuyla alakalı Kayserispor cephesinde tartışılması gereken konular var. Kayseri temsilcisi ligin alt sıralarında yer alıyor olmasına rağmen üst sıralarda dahi yer alan birçok takımdan çok daha kaliteli bir kadroya sahip.

Ancak takımın bu kadar altlara düşmüş olmasıyla alakalı olarak tartışmalar bitmiyor. Bu sezon teknik direktörlük kariyerinin en formda dönemlerinden birini geçirdiği düşünülen Hikmet Karaman’ın tekrar düşüşe geçmiş olması da bu anlamda dikkat çekici.

Kayserispor uzun bir süredir deyim yerindeyse cepten yiyen bir performans sergiliyor. Takım matematiksel olarak kümede kalmayı garantiledikten sonra odağını tamamen Süper Lig’den kaydırdı ve bu durum ister istemez puan cetvelinde gerilere gitmeye neden oldu.

Ancak taraftarlar bu durumdan pek memnun değiller gibi görünüyor. Zira Sarı Kırmızılı ekip bir dönem daha üst sıraları dahi hedefleyebilecek konumlara kadar gelmişti. Beklentiler bu kadar yükseldikten sonra bir anda tekrar düşüşe geçmiş olmak hiçbir taraftar tarafından kolaylıkla kabullenilebilir bir durum değil.

Tüm bunlardan sonra Hikmet Karaman’ın kendi kredisini kendi tükettiğini dile getirmek de yanlış olmaz. Tecrübeli teknik adamla alakalı basına yansıyan haberlerde eğer Türkiye Kupası’nda Final aşamasına çıkılamazsa bir yol ayrımına gidilebileceği konuşuluyor.

Bu kadar pozitif işlerin yapıldığı bir sezonda durumu bu noktaya getirmiş olmak Türk futbolunun ikliminin de etkisini barındırıyor olsa da büyük ölçüde Hikmet Karaman ile alakalı.