18 Temmuz 2024 Kayserispor - Kayseri de spor haber kaynağı - son dakika haberler

Jamaika Kadın Futbol Takımı Dünya Kupası’na Damga Vurmaya Devam Ediyor

20 Temmuz 2023 günü başlayan ve futbolseverleri bir ay boyunca ekrana kilitlemeye aday olan FIFA Kadınlar Dünya Kupası’nda sürpriz üstüne sürpriz yaşanıyor. Takdir edersiniz ki, futbol denildiği zaman akla ilk gelen ülkelerden birisi Brezilya! Erkeklerde birden çok Dünya Kupası’nı kazanan Brezilya’nın benzer başarıyı kadınlarda da elde etmesi bekleniyordu.

Bir başka deyişle, Avustralya ve Yeni Zelanda’nın ortaklaşa düzenlediği 2023 FIFA Kadınlar Dünya Kupası’nın favorilerinden birisi Brezilya idi. Turnuvadaki diğer takımlara kıyasla çok daha güçlü bir kadrosu olan Brezilya’nın şampiyonluğa erişmesi hiç kimse için sürpriz olmazdı. Ancak, Brezilya, bu turnuvada son yılların belki de en büyük hayal kırıklığını yaşadı.

Jamaika Zorlu Bir Gruptan Çıkmayı Başardı

Yakından takip edenlerin bildiği üzere Jamaika futbolda başarılı bir ülke değil! Bu ülke, tarih boyunca yetiştirmiş olduğu atletler ile bilinir. Onlardan birisi de Usain Bolt! 1986 doğumlu atlet, elde etmiş olduğu başarılar ile adını dünya tarihine altın harfler ile yazdırdı. Jamaika, FIFA Kadınlar Dünya Kupası’nda kendisine yer buldu. F Grubu’nda mücadele etti. Gruptaki rakipleri arasında Fransa, Panama ve Brezilya vardı.

Jamaika, ilk maçında 23 Temmuz 2023 tarihinde Fransa ile karşı karşıya geldi. Bu maçın favorisi tahmin edebileceğiniz üzere Fransa idi. Ancak, Jamaika, güçlü rakibine çok iyi direndi. Maçtan da golsüz beraberlik ile ayrıldı. Bu sonuç, turnuvanın sürprizleri arasında gösteriliyordu. Jamaika’nın bundan daha iyisini yapamayacağı düşünülüyordu. Jamaika, ikinci maçında 29 Temmuz 2023 Cumartesi günü Panama ile karşı karşıya geldi. Kendisine kıyasla daha zayıf bir rakip olan Panama’yı 1-0 mağlup ederek gruptaki ilk galibiyetini elde etti. Puanını dörde çıkardı. Jamaika’nın gruptaki son maçta rakibi Brezilya oldu.

Futbolseverler, Brezilya’nın Jamaika’yı farklı bir şekilde mağlup edeceğini ve rahat bir şekilde gruptan çıkacağını düşünüyorlardı. Her iki takım arasında ciddi bir kadro kalitesi farkı vardı. Jamaika’nın Brezilya’ya rakip olması dahi düşünülemezdi. Fakat, futbol, sahada oynanıyor. Zaman zaman sürpriz sonuçlar alınabiliyor. Söz konusu sürpriz sonuçlar, futbolun güzellikleri arasında kendisine yer buluyor. Herkesin farklı Brezilya galibiyeti beklediği Jamaika – Brezilya maçı, golsüz beraberlik ile sonuçlandı. Bu sonuç, Jamaika’yı gruptan çıkardı. Jamaika, elde etmiş olduğu beş puan ile gruptan ikinci olarak çıktı. Fransa, grup lideri oldu. Brezilya ise dört puanda kaldı. Turnuvanın favorisi olarak gösterilen Brezilya, gruptan dahi çıkamayarak turnuvaya veda etti.

Jamaika’nın Turnuvaya Geliş Hikayesi Dikkat Çekiciydi

Jamaika, ekonomik açıdan iyi durumda olmayan bir ülke! Kadın futbol takımı, 2023 FIFA Kadınlar Dünya Kupası’na katılım hakkını elde etmişti. Ancak, federasyon, takıma maddi destek vermeyeceğini açıkladı. Oyuncular, turnuvaya gidebilmek adına internetten para topladılar. Toplanan 60 bin dolar, Jamaika’yı turnuvaya götürdü.