15 Temmuz 2024 Kayserispor - Kayseri de spor haber kaynağı - son dakika haberler

İtalya’nın Olimpiyat Elemeleri Kadrosu Belli Oldu

Kadınlar voleybolda heyecan bitmiyor. Önümüzdeki günlerde olimpiyat elemeleri başlayacak. Üç farklı grupta toplam 24 ülke mücadele edecek. Her bir grupta sekiz ülke yer alacak. Maçlar, 16 Eylül 2023 günü başlayacak.

İtalya C Grubu’nda Yer Alacak

İtalya Kadın Voleybol Milli Takımı, önümüzdeki yıl Paris’te düzenlenecek olan Olimpiyat Oyunları’nın favorilerinden birisi olacak. Davide Mazzanti, hayal kırıklığı ile sonuçlanan Avrupa Şampiyonası’nın ardından tüm konsantrasyonunu olimpiyat elemelerine yöneltti.

İtalya, olimpiyat elemeleri C Grubu’nda mücadele edecek. Maçlarını Polonya’da oynayacak. Gruptaki rakipleri arasında Polonya’nın yanı sıra Amerika Birleşik Devletleri, Almanya, Tayland, Kolombiya, Güney Kore ve Slovenya yer alıyor.

İtalya’nın gruptaki işinin zor olduğunu söyleyebiliriz. Yakından takip edenlerin bildiği üzere olimpiyatlara katılmak adına grupta ilk iki içerisinde yer almak gerekiyor. İtalya’nın ilk iki yolundaki rakipleri arasında bilhassa Polonya ve Amerika Birleşik Devletleri’nin yer aldığını söyleyebiliriz. Bu üç ülkeden ikisi, 2024 Paris Olimpiyatları vizesi alacak.

Kadroda Sürpriz İsimler Bulunuyor

Davide Mazzanti, geçtiğimiz günlerde İtalya’nın olimpiyat elemelerinde mücadele edecek kadrosunu açıkladı. Gelin, kadroda kimler olduğuna yakından bakalım!

  • Pasör: Bosio, Gennari
  • Pasör Çaprazı: Antropova, Sylvia Nwakalor
  • Smaçör: Pietrini, Sylla, Degradi, Villani
  • Orta Oyuncu: Danesi, Lubian, Squarcini, Linda Nwakalor
  • Libero: Fersino, Parrocchiale

Paola Egonu Kadroya Alınmadı

Voleybol severlerin İtalya kadrosunda olmasını bekledikleri isimlerden birisi tahmin edebileceğiniz üzere Paola Egonu! 1998 doğumlu pasör çaprazı, 16 Eylül 2023’te başlayacak olan olimpiyat elemeleri mücadelelerinde yer almayacak. Davide Mazzanti’nin oyuncuyu kadroya almaması sürpriz bir gelişme değildi. Fakat, İtalya’nın Paola Egonu’nun eksikliğini turnuva boyunca hissedeceği aşikar!

İtalya’daki Paola Egonu sorunu yeni başlamadı. Nijerya asıllı İtalyan oyuncu, geçtiğimiz sezonki Dünya Şampiyonası’nın ardından ırkçı yorumlar aldığını dile getirdi. Oyuncunun milli takımı bırakacağı iddia edildi. Ancak, Davide Mazzanti, Paola Egonu’yu Avrupa Şampiyonası kadrosuna aldı. İşte tam bu noktada voleybol severler için sürpriz bir gelişme yaşandı.

Antrenör Davide Mazzanti, Paola Egonu’yu maçlara ilk altıda başlatmadı. Onun yerine 2003 doğumlu pasör çaprazı Ekaterina Antropova’yı tercih etti. 1998 doğumlu oyuncu, İtalya’nın Türkiye ile oynadığı Avrupa Şampiyonası yarı final mücadelesinde oyuna sonradan girdi. Maç sonuna kadar da sahadaydı. İtalya, Paola Egonu’nun harika performansına rağmen sahadan 3-2 mağlup ayrıldı. Nijerya asıllı İtalyan oyuncu, yedek kalmak istemiyordu. Antrenörünün tavrından rahatsızlık duyuyordu. Davide Mazzanti, Paola Egonu’yu olimpiyat elemeleri kadrosuna almayarak niyetini belli etti.

Ekaterina Antropova’ya Büyük İş Düşüyor

Paola Egonu’nun yokluğunda İtalya’yı sırtlaması beklenen isim tahmin edebileceğiniz üzere Ekaterina Antropova! 2003 doğumlu oyuncu, memleketi Rusya yerine İtalya’da oynamayı tercih etti. 2.03 boyundaki oyuncu, Avrupa Şampiyonası’nda fena olmayan bir performans ortaya koydu. Ancak, yine de kendisinin Paola Egonu kadar performans vermesi ihtimaller dahilinde değil!