18 Temmuz 2024 Kayserispor - Kayseri de spor haber kaynağı - son dakika haberler

Hikmet Karaman’dan Çarpıcı Açıklamalar

Bu sezonun en başarılı takımlarından birisi olan Kayserispor’da bu başarının mimarlarından birisi de kuşkusuz Teknik Direktör Hikmet Karaman. Geçmişteki başarılı dönemlerine dair görüntüler sergileyen tecrübeli teknik adam, uzun bir süre aradan sonra istediği çalışma ortamını da yakalamış gibi görünüyor. Ziraat Türkiye Kupası’nda Fenerbahçe’yi eleyerek başarıyı taçlandırmayı başaran Sarı Kırmızılı ekibin teknik direktörü, Fanatik Gazetesi’ne de oldukça önemli değerlendirmelerde bulundu.

Başarının Şifreleri

Bu sezon hem Süper Lig’de hem de Ziraat Türkiye Kupası’nda kendinden emin adımlarla ve başarılı bir şekilde devam eden Kayserispor var. Geçtiğimiz sezon normalde küme düşmesi gerekirken statü gereği ligde kalan takım geçmişe sünger çekmeyi başardı. İki sezon arasındaki bu farkın en temel sağlayıcılarından birisi ise Teknik Direktör Hikmet Karaman.

Tecrübeli teknik adam, geçtiğimiz sezon oyun anlamında başarılı işler çıkardığı Ankaragücü’nü küme düşmekten kurtaramamıştı. Bu sezonun ilk haftasında devraldığı Kayserispor’u ise hedeflerinin oldukça üstüne çıkarmayı başardı. Süper Lig’de değişen dinamikler ve eski nesil teknik direktörlere artık iş verilmediği de düşünüldüğünde Hikmet Karaman’ın yaptığı iş oldukça değerli.

Fanatik Gazetesi’ne açıklamalarda bulunan tecrübeli teknik adam, Fenerbahçe maçının artık geride kaldığına değiniyor. Bir sonraki rakip olan Galatasaray maçına hazırlandıklarını hatırlatan Karaman, Galatasaray’ın tartışmalı Teknik Direktörü Domenec Torrent’in iyi bir teknik adam olduğunu savunuyor ancak bir şerh düşüyor.

Bu şerh ise İspanyol teknik adamın Süper Lig’i tanımıyor oluşu. Oyun tarzına sahip olmanın tek başına galibiyeti getiremeyebileceğini savunan Karaman, bazen de skoru tutmak gerekebileceğini dile öne çıkarıyor.

Türk basketbolunun efsanevi koçu Ergin Ataman ile bir sohbetlerinden alıntı yapan Karaman, basketbolda 120-130 farklı hücum alternatifi olduğundan ve teknik ekiplerin bu nedenle oldukça önemli olduğundan bahsediyor. Kayserispor’daki başarılı ortamın sırrını da çalışmak olarak açıklayan tecrübeli teknik adam, Başkan Berna Gözbaşı, teknik ekip ve kendisinin 12-13 saat çalıştıklarını dile getiriyor.

Öne Çıkartan

Kayserispor adına bu sezonun en çarpıcı donelerinden birisi de sezon başı transfer döneminin son günlerinde transfer edilen Mame Thiam. Senegalli oyuncu Afrika Uluslar Kupası’nı kaldırma mutluluğunu yaşadıktan sonra artık takıma dönecek.

Bu sezon Kayserispor’da da takımın en önemli ismi haline gelen Thiam, Karaman’ın da değerlisi. Bununla birlikte Hikmet Karaman’a göre Thiam tek örnek değil. Gittiği her takımda birkaç oyuncuyu parlattığını savunan Karaman, Alper Potuk, Ceyhun Eriş, Deniz Türüç gibi kendisinden sonra büyük takımlara giden oyuncuları sıralıyor.

Bu sezon aslında bir anlamda kendisini bulan tek taraf Kayserispor değil. Hikmet Karaman da çok uzun bir aradan sonra uygun ortamları buldu ve neler yapabileceğini kendisine de göstermiş oldu. Kayserispor’da düzenli giden ödemeler ve had safhaya ulaşan takım uyumu, Sarı Kırmızılı ekip adına gelecek güzel günlerin habercisi olabilir.