4 Aralık 2023 Kayserispor - Kayseri de spor haber kaynağı - son dakika haberler

Hakem Erşan Kartal Hakkındaki Karar İptal Edildi

Basketbol tıpkı voleybol gibi biraz da sosyal medyanın etkisiyle son yıllarda popülerliğini iyice arttırdı. Söz konusu popülerliğin artmasını sağlayan etmenlerin başında Anadolu Efes’in başarısı geliyor. Lacivert beyazlı takım hem 2020 – 2021 hem de 2021 – 2022 sezonlarında THY Euroleague’de şampiyon olmayı başardı. Basketbolun Şampiyonlar Ligi olarak bilinen bu organizasyonda elde edilen bu başarının ardından daha çok gencin basketbola yöneldiğini söyleyebiliriz.

Erkekler Basketbol Süper Ligi’nde heyecan devam ediyor. Normal sezonun bitmesine kısa bir süre kaldı. Son maçlarda yaşanan bir olay haftaya damgasını vurdu. Gelin, bu olayın detaylarına ve sonuçlarına yakından bakalım!

Erşan Kartal’ın Lisansı İptal Edilmişti

Türkiye Sigorta Basketbol Süper Ligi takımları arasında yer alan Frutti Extra Bursaspor ile Büyükçekmece Basketbol arasında oynanan maçta ilginç şeyler yaşandı. Hakem Erşan Kartal’ın vermiş olduğu kararlar büyük tepki topladı. Bilhassa Frutti Extra Bursaspor’un maçın hakemine yoğun bir şekilde tepki göstermesi söz konusuydu. Türkiye Basketbol Federasyonu hakem kararlarının maçın önüne geçtiğini fark etti. TBF Disiplin Kurulu toplanma kararı aldı. Sonuç olarak, Erşan Kartal ceza aldı. Kartal’ın hakemlik macerası sona erdi.

TBF Disiplin Kurulu; Erşan Kartal’ın bir yıl dört ay hak mahrumiyeti cezası ile cezalandırılmasına karar verdi. Buna ek olarak, hakemin lisansı da iptal edildi. Bu konuda yönetmeliklerin de devreye girdiğini söylemeliyiz. Bilhassa altı ay veya daha fazla ceza alanların hakemlik yapma hakları ellerinden alınıyor.

Erşan Kartal’ın Frutti Extra Bursaspor – Büyükçekmece Basketbol maçında yapmış olduğu hareketler tepki topladı. Hakeme tepki gösterenlerin haklı olduklarını da söylemek gerekir. Erşan Kartal; maçın ardından hakemlerin süreyi başlatmak adına yararlandıkları cihazı fırlatmıştı. Son derece önemli olan bu cihazın kırılmasına neden olmuştu. Ayrıca, hakemin bu maçta her iki takım hakkında vermiş olduğu kararlar da tartışmaya yol açmıştı.

TBF Erşan Kartal’ın Hakemliğe Dönmesine Karar Verdi

Erşan Kartal son yılların basketbolda belki de en tepki çeken hakemi olmuştu. Bilhassa Frutti Extra Bursaspor koçu Dusan Alimpijevic’i oyundan atarak tepkileri üzerine çekmişti. Türkiye Basketbol Federasyonu olaylı maçın ardından kısa sürede devreye girdi. Erşan Kartal’a iki hafta boyunca maç verilmeyeceği açıklandı.

Erşan Kartal’ın hakemlik kariyerinin bitirilmesi kararı bir kez daha gözden geçirildi. TBF verilen kararın ağır olduğuna kanaat getirdi. Erşan Kartal’ın almış olduğu bir yıl dört aylık ceza dört aya indirildi. Daha önce de söylediğimiz üzere altı ay ve üzeri ceza alan hakemlerin kariyerleri sona eriyordu. Erşan Kartal söz konusu cezanın düşürülmesi dolayısıyla basketbol hakemliği yapmaya devam edecek.

Erşan Kartal Kimdir?

Sosyal medyada kim olduğu fazlasıyla merak edilen Erşan Kartal’ın 1979 doğumlu olduğunu söyleyebiliriz. Gençlik yıllarında çok fazla spor ile ilgilense de profesyonel olarak tercihini basketboldan yana yapmıştır.