20 Haziran 2024 Kayserispor - Kayseri de spor haber kaynağı - son dakika haberler

Futbolda Avrupa Kupaları Heyecanı Başlıyor

Süper Lig’de 2022 – 2023 sezonunun sona ermesinin üzerinden birkaç hafta geçti. Milli maçlar da tamamlandı. Artık, 2022 – 2023 sezonunu tamamen geride bıraktığımızı söylemeliyiz.

Galatasaray geçtiğimiz sezon son derece hak edilmiş bir şampiyonluk kazandı. Sarı kırmızılı takım, sezon boyunca harika bir performans ortaya koydu. UEFA Şampiyonlar Ligi biletini alan Galatasaray’ın önünde ön eleme engeli bulunuyor. Bir başka deyişle, Galatasaray’ın UEFA Şampiyonlar Ligi’nde grup aşamasına kalabilmesi için üç ön eleme birden geçmesi gerekiyor.

Galatasaray’ın Rakibi 21 Haziran 2023 Günü Belli Olacak

Galatasaray, UEFA Avrupa Şampiyonlar Ligi’ne ikinci ön eleme turundan katılacak. Temsilcimiz, ülke şampiyonları kulvarında yer alacak. Bu durum, Galatasaray’ın kurada avantajlı olduğuna anlamına geliyor. Bir başka deyişle, sarı kırmızılı takımın eleyebileceği türden takımlar ile eşleşmesi söz konusu olacak.

Biraz da fikstürden bahsedelim! Galatasaray, UEFA Avrupa Şampiyonlar Ligi ikinci ön eleme turundaki ilk maçını 25-26 Temmuz 2023 tarihlerinde oynayacak. Rövanş maçı ise tam bir hafta sonra! 1-2 Ağustos 2023 tarihlerinde oynanacak.

Konferans Ligi’nde Rakipler Belli Oluyor

Türkiye, önümüzdeki sezon UEFA Avrupa Ligi’nde temsil edilmeyecek. Yalnızca Galatasaray’ın UEFA Şampiyonlar Ligi ön eleme aşamasında elenmesi halinde UEFA Avrupa Ligi’ne düşme riski söz konusu! Sezonu ikinci sırada bitiren ve Türkiye Kupası’nı müzesine götüren Fenerbahçe, ülkemizi önümüzdeki sezon Konferans Ligi’nde temsil edecek. Bunun yanı sıra, Süper Lig’i üçüncü sırada tamamlayan Beşiktaş’ın da Konferans Ligi’nde yer alacağını söyleyebiliriz. Son olarak, Fenerbahçe’nin Türkiye Kupası’nı kazanması sayesinde kendisine şans doğan Süper Lig dördüncüsü Adana Demirspor da önümüzdeki sezon Konferans Ligi’nde mücadele edecek. Fakat, üç takımımızın da Konferans Ligi’nde gruplara kalabilmek adına üç ön eleme geçmesi gerekiyor.

Fenerbahçe, Beşiktaş ve Adana Demirspor’un Konferans Ligi ikinci ön eleme turundaki rakipleri, 21 Haziran 2023 günü gerçekleştirilecek olan kura çekimi ile belli olacak. İkinci ön eleme turundaki ilk maçlar, 27 Temmuz 2023 günü oynanacak. Rövanş maçları ise 3 Ağustos 2023 gününün programında yer alıyor.

Son olarak, üçüncü ön eleme turu kura çekiminden bahsedelim! Fenerbahçe, Adana Demirspor ve Beşiktaş, ikinci ön eleme turunu geçtikleri takdirde kendilerini üçüncü ön eleme turunda bulacaklar. Söz konusu turun kura çekimi 24 Temmuz 2023 günü gerçekleştirilecek. Bu turun ardından play-off turu bulunuyor. Play-off turu kura çekimi ise 7 Ağustos 2023 günü gerçekleştirilecek.

Temsilcilerimizin Ülke Puanını Arttırmaları Şart!

Dört temsilcimiz, ülke puanının düşük olmasından mütevellit sezonu çok erken açmak zorunda kalacak. Maçlar Temmuz ayında başlayacak. Grup aşamasına kalmak adına üç ön eleme oynaması gereken temsilcilerimizin işi bir hayli zor! Ancak, dört temsilcimiz de tur geçmek zorunda! Bu yüzden, takımlarımız, Temmuz ayındaki maçlara tam kadro hazırlanmalılar! Yapılacak bir hata elenmeye sebebiyet verebilir.