4 Aralık 2023 Kayserispor - Kayseri de spor haber kaynağı - son dakika haberler

Emiliano Martinez’in Hareketleri Kural Değişikliklerine Neden Oldu

Bir futbolcunun kural değişikliğine sebep olacağını kim düşünebilirdi? Takdir edersiniz ki, dört yılda bir düzenlenen Dünya Kupası futbolseverleri ekran başına kilitliyor. 2022 yılının Kasım ayında başlayan ve Katar’da düzenlenen Dünya Kupası’nın galibi Arjantin oldu. Lionel Messi ve arkadaşları zorlu bir maceranın ardından kupayı kazanarak ülkelerini sevince boğdular.

Arjantin final maçında Fransa ile karşı karşıya geldi. Normal süresi ve uzatma dakikaları beraberlik ile sona eren maçın galibini penaltı vuruşları belirleyecekti. Arjantin Fransa’yı penaltı vuruşları sonucunda eleyerek kupayı müzesine götürdü. Penaltı atışlarının yıldızı Arjantin’in kalecisi Emiliano Martinez oldu. Yaptığı hareketler ile Fransız futbolcuların dikkatini dağıtan Emiliano Martinez kupanın kazanılmasında önemli pay sahibi oldu.

Uluslararası Futbol Birliği Kurulu Emiliano Martinez’in Hareketlerinden Rahatsız Oldu

Emiliano Martinez’in Dünya Kupası finalinde yapmış olduğu hareketler normal karşılanmadı. Futbolseverler bu hareketleri yapan bir oyuncunun varlığından rahatsız oldular. Uluslararası Futbol Birliği Kurulu duruma müdahale etti. Birtakım kararlar alındı. Söz konusu kararlar 1 Temmuz 2023 tarihinden sonra yürürlüğe girecek. Buna göre kalecilerin penaltı vuruşları öncesinde Emiliano Martinez gibi rakip oyuncuları tahrik etmelerine kesinlikle izin verilmeyecek. Bu kararın nasıl uygulamaya koyulacağı ve detaylarının ne olacağı önümüzdeki aylarda belli olacak.

Emiliano Martinez’in eleştirildiği şeyler penaltı vuruşları ile sınırlı değil! 1992 doğumlu kaleci final maçının ardından turnuvanın en iyi kalecisine verilen Altın Eldiven ödülünün sahibi oldu. Ancak, söz konusu ödülü alırken yine hoş olmayan hareketler sergilemesi tepki topladı.

Arjantin – Fransa Maçı Büyük Heyecana Sahne Oldu

18 Aralık 2022 dünya futbolu adına son derece önemli bir gündü. Arjantin ile Fransa arasında oynanacak olan maçın galibi Dünya Kupası’nı ülkesine götürecekti. Bir tarafta Lionel Messi’li Arjantin varken öbür tarafta Kylian Mbappe’nin taşıdığı Fransa yer alıyordu. Lusail Iconic Stadyumu’nda oynanan maçı 89 bin kişi izledi. Gözler Messi ve Mbappe’nin üzerindeydi.

Arjantin maça zannedilenden çok daha iyi başladı. Dakikalar 23’ü gösteriyordu. Maçın hakemi ceza sahası içerisinde Angel Di Maria’ya yapılan hareketi penaltı olarak değerlendirdi. Lionel Messi penaltıyı gole çevirdi. Arjantin 36. dakikada Di Maria’nin attığı golle farkı ikiye çıkardı.

Fransa için her şey bitmiş gibi gözüküyordu. Umutların bittiği anda sahneye Kylian Mbappe çıktı. Fransız yıldız 80. dakikada kazanılan penaltı vuruşunu gole çevirdi. Bir dakika sonra harika bir gol atarak ülkesine beraberliği getirdi. Maçın normal süresi 2-2 berabere bitti. Uzatma dakikalarında Messi ve Mbappe’nin karşılıklı golleri ile penaltı vuruşlarına geçildi. Arjantin; Messi, Dybala, Paredes ve Montiel’in penaltı vuruşlarını kaçırmaması sayesinde kupayı müzesine götürdü. Fransa’da sadece Mbappe ve Kolo Muani’nin penaltı vuruşunu gole çevirdiklerini söyleyebiliriz. Emiliano Martinez; Coman’ın vuruşunda gole izin vermedi. Tchouameni ise penaltıyı kaçırdı.