22 Şubat 2024 Kayserispor - Kayseri de spor haber kaynağı - son dakika haberler

Birçok Yerli Antrenör Boşta!

2022 – 2023 sezonunun sonuna doğru geliyoruz. Sezonun tamamlanmasıyla birlikte birçok takımda çeşitli değişiklikler yaşanacak. Bilhassa teknik adam değişikliklerine rastlanacak. Takdir edersiniz ki, Süper Lig’de çok uzun süreden bu yana yerli teknik adamların çalıştırdığı takımlar şampiyon oluyorlar. Hatta, Süper Lig’de şampiyon olan son yabancı teknik adam Arthur Zico idi. Yerli teknik adamlar takımlarını şampiyonluk ve kümede kalma yarışında tutma konusunda yabancı meslektaşlarına kıyasla çok daha başarılılar!

Sergen Yalçın’ın İsmi Fenerbahçe ile Anılıyor

Türkiye’nin yetiştirdiği en iyi futbolculardan birisi olan Sergen Yalçın futbolu bıraktıktan sonra şansını teknik adamlıkta denedi. Çalıştırdığı kulüplerde genellikle başarılı oldu. Bilhassa kümede kalmak isteyen takımların tercihi Sergen Yalçın idi. 1972 doğumlu teknik adam en başından bu yana Beşiktaş’ı çalıştırmak istiyordu. Siyah beyazlı takım 2019 – 2020 sezonuna Abdullah Avcı ile başlamıştı. Ancak, Avcı dönemi alınan başarısız sonuçlardan dolayı kısa sürdü. Beşiktaş 29 Ocak 2020 tarihinde hem resmi sitesinden hem de sosyal medya hesaplarından bir açıklama yaparak takımın başına Sergen Yalçın’ın getirildiğini duyurdu. Sergen Yalçın’ın futbolculuk döneminde önemli başarılar elde ettiği Beşiktaş’ta teknik adam olarak neler yapacağı merak konusuydu.

Sergen Yalçın’ın çalıştırdığı Beşiktaş 2019 – 2020 sezonunu üçüncü sırada tamamladı. Siyah beyazlı takım 2020 – 2021 sezonu öncesinde iddialı değildi. Yapılan transferler günü kurtarmaya yönelik idi. Ancak, Beşiktaş o sezon beklentilerin çok üzerinde bir performans ortaya koydu. Ligi Galatasaray ile aynı puanda ama sarı kırmızılı takıma kıyasla bir gol önde olarak tamamladı. Sezonu şampiyonluk ile bitirdi. Sergen Yalçın da kariyerinin ilk şampiyonluğunu kazanmış oldu.

2021 – 2022 sezonu Beşiktaş için iyi geçmedi. Bilhassa UEFA Şampiyonlar Ligi gruplarındaki altı maçın kaybedilmesi ve ligde alınan kötü sonuçlar Sergen Yalçın’ın sonunu getirdi. Deneyimli teknik adam ile yollar 9 Aralık 2021 tarihinde ayrıldı. Sergen Yalçın Beşiktaş’ta 1.84 puan ortalaması tutturdu.

Ersun Yanal Süper Lig Kulüplerinden Görev Bekliyor

Süper Lig’in en deneyimli teknik adamlarından birisi Ersun Yanal! Bilhassa Fenerbahçe’yi 2013 – 2014 sezonunda şampiyon yaparak dikkatleri üzerine çeken Ersun Yanal son olarak Alanyaspor’u çalıştırdı. Ancak, Akdeniz ekibindeki macerası kısa sürdü. Alanyaspor’un başında sadece altı maça çıkabildi. Takımı bu maçlarda bir galibiyet, bir beraberlik ve dört mağlubiyet aldı. Alanyaspor yönetimi Ersun Yanal ile yolları ayırdı.

İsmail Kartal İyi Bir Tercih Olabilir

Geçtiğimiz sezon Fenerbahçe’yi çalıştıran ve sarı lacivertli takımın galibiyet serisi yakalayıp sezonu ikinci sırada bitirmesinde önemli bir pay sahibi olan İsmail Kartal bir süredir boşta! 1961 doğumlu teknik adam kendisi hakkındaki önyargıları boşa çıkararak iyi bir antrenör olduğunu kanıtladı. Süper Lig kulüpleri 2023 – 2024 sezonu öncesinde muhakkak İsmail Kartal ile iletişime geçerek ona teklif götüreceklerdir.