4 Aralık 2023 Kayserispor - Kayseri de spor haber kaynağı - son dakika haberler

Ahmet Nur Çebi’den Sert Çıkış! Maçlar Tekrarlansın

Türkiye Futbol Federasyonu’nun Gaziantep FK-Beşiktaş ve Demir Grup Sivasspor-Galatasaray maçlarına dair VAR kayıtlarını basına açmasının yankıları halen devam ediyor. Bilhassa Beşiktaş cephesi, Gaziantep ile oynadıkları maçın VAR kayıtlarının neden açıklandığını ilk günden beri soruyor. Siyah beyazlı yöneticilere göre, maçın hakemi Atilla Karaoğlan ve VAR, ihlal dışı herhangi bir harekette bulunmadı. Maçın hakemi Kevin N’Koudou’nun rakibine yaptığı hareketi sarı kart olarak yorumladı ve bu yönde bir karar verdi. Ortada bir kural hatası, bir hakem hatası veyahut VAR protokolü ihlali bulunmuyor. Bu nedenle yönetim, Gaziantep FK-Beşiktaş maçına dair VAR kayıtlarının açılmasını bir hayli manidar yorumluyor.

25 Aralık Pazar günü oynanan karşılaşmanın 25. dakikasında Kevin N’Koudou, Gaziantep oyuncusu Stelios Kitsiou‘ya kafa ile müdahalede bulundu. Maçın hakemi Atilla Karaoğlan net olarak gördüğü pozisyonu sarı kartla değerlendirdi. Ancak VAR hakemi Serkan Tokat, Karaoğlan’ı “Şiddet var” diye uyararak monitöre davet etti. Pozisyonu izleyen Karaoğlan ise “Darbe yok, ittirme var, oyuncu abartıyor. Ben sarıda kalacağım” diyerek, kararını değiştirmedi. Beşiktaş Başkanı Ahmet Nur Çebi, bu konu ile ilgili sert bir çıkış yapma hazırlığında. Çebi, Federasyona başvurup, her iki maçın da tekrar edilmesini talep ederek, mücadelenin 25. dakikadan itibaren Gaziantep tekrar edilmesini ve Beşiktaş’ın da 10 kişi olarak devam etmesini, takımına her türlü güvendiğini TFF’ye iletecek.

Hem Beşiktaş’ın Hem Galatasaray’ın Maçları Tekrarlansın!

Başkan Çebi, 65 dakika 10 kişi olarak Gaziantep FK maçının 25. dakikadan itibaren tekrar oynatılmasına hazır, ancak başkanın bir şartı var. Başkan, Federasyona Demir Grup Sivasspor ile Galatasaray arasında oynanan maç ile ilgili olarak Sivasspor’un ofsayt gerekçesiyle iptal edilen golünün geçerli sayılmasını ve maçın o dakikadan itibaren yeniden oynatılmasını da iletecek.

Bilindiği üzere Sivasspor’un 50. dakikada Fredrik Ulvestad ile bulduğu gol VAR incelemesi sonrası manasız bir şekilde iptal edilmiş ve bir kılıfa sokulmaya çalışılmıştı. İşte Federasyonun büyük yankı uyandıran VAR kayıtlarını açıklaması ile ilgili olarak Beşiktaş Başkanı, böyle bir tarihi meydan okuma ile cevap vermeye hazırlanıyor. Çebi, yardımcıları ile bir durum değerlendirmesi yaparak, Federasyona bu teklifini resmi olarak iletecek. Bu teklif iletildikten sonra kamuoyunda bir hayli yüksek bir ses getireceği de öngörülüyor.

VAR Kayıtları Kamuoyunu İkiye Ayırdı

Öte yandan Federasyonun her iki maça ilişkin VAR kayıtlarını açıklaması, kamuoyunu adeta ikiye böldü. Bu kararın yanlış olduğunu savunan kesim, kulüplerin bundan sonra her tartışmalı pozisyon için VAR kayıtlarının açıklanmasını isteyeceğini iddia ederken, hakemlerin de artık güven ortamı içerisinde maç yönetemeyeceğini iddia etti. Bunun üzerine Federasyon Başkanı Büyükekşi, bu uygulamanın bir daha yapılmayacağını açıkladı. Ancak Başkan, Sivas’taki gibi bariz bir pozisyon olur ise kayıtların yine açıklanabileceğini de not olarak düştü.