18 Temmuz 2024 Kayserispor - Kayseri de spor haber kaynağı - son dakika haberler

3 Büyükler ve Futbol

Türk Futbolunun kuruluşundan itibaren gelmiş geçmiş en büyük kulüpleri olan 3 büyükler, ülkemiz genelinde futbolun bu kadar çok sevilmesinin başlıca etkenlerindendir.

Türk Futbolunun Üç Devi

Türkiye Süper Ligi kapsamında tarihi eskilere dayanan 3 büyükler kulüplerinin hepsi 100 yaşını geçmiş bulunmaktadır. İsimlerini ise kurulmuş oldukları semt ya da enstitülerden almış olan bu kulüpler, cennet ülkemizi yut dışında da başarılı ve tecrübeli bir şekilde temsil etme şerefini elde etmektedirler. Türkiye genelinde en büyük taraftar kitlerine sahip olan 3 Büyükler, sadece futbol değil başka branşlarda da etkin faaliyetler göstermektedirler. Şimdi de ülkemizin yükselen başarılarının sahibi olan Fenerbahçe, Galatasaray ve Beşiktaş’ı daha yakından tanıyalım.

İşte 3 Büyükler

  • Fenerbahçe

1907 yılında bu iki büyük kulübün kuruluşunda da yer almış kişilerden oluşan ekip Kadıköy sokaklarında oturmuş oldukları semtin isminden esinlenerek Fenerbahçe Spor Kulübü‘nü kurmuşlardır. 1908 yılında Meşrutiyet ilanı ile birlikte Türk vatandaşların cemiyet kurması üzerindeki yasak kalkmış ve böylelikle ilk tescillenen Türk takımı Fenerbahçe olmuştur. 19 Süper Lig şampiyonluğu, 6 Türkiye Kupası, 9 Süper Kupa galibiyetleri kaydedilmiştir. Bunların yanı sıra 2012 – 2013 sezonunda UEFA Avrupa Kupası’nda yarı finale kalarak yurt dışında en iyi başarısını elde etmiştir.

  • Galatasaray

Günümüzde hala eğitim hayatına devam etmekte olan Galatasaray Lisesi, Galatasaray Futbol Kulübü‘nün kurulmuş olduğu yerdir. 1905 yılında Ali Sami Yen önderliğinde bir araya gelen öğrenciler tarafından kurulmuştur. Kulübün adı Gloria (Zafer), Audace (Cesaret) gibi isimler konulması düşünülmüştür fakat takımın yapmış olduğu ilk maçta, Rum ekibine karşı 2-0 galibiyet aldıktan sonra taraftarın takımdan “Galata Sarayın Efendileri” diye bahsetmesinin sonucunda çok fazla düşünülmeden isim konulmuştur. Günümüzde varlığını devam ettiren futbol takımlarına bakıldığında ilk Türk futbol takımıdır. 22 Süper Lig Şampiyonluğu, 18 Türkiye Kupası ve 16 Türkiye Süper Kupası’nı müzesine gururla götürmüştür. 2000 yılında UEFA Kupası‘nı ve UEFA Süper Kupası‘nı da başarı ile kazanmıştır.

  • Beşiktaş

Diğer takımların yanı sıra belli bir yerde toplanan gençlerin jimnastik hareketleri yapması ile faaliyetlerine başlayan kulüp jimnastik kulübü olarak ortaya çıkmıştır. 1903 yılında resmi anlamda Beşiktaş Jimnastik Kulübü Kuruldu. 1911 yılında Beşiktaş’ta Basiret ve Valide Çeşme olmak üzere iki futbol takımı kuruldu. Valide Çeşme’nin takım kurucusu Şeref Bey oyuncuları ile birlikte Beşiktaş Kulübü’ne katıldı. Semtte bulunan tüm futbolcu gençlerin tek bir yerde toplanmasını hedefleyen Şeref Bey’in girişimleriyle Basiret Kulübü de Beşiktaş’a katılmış oldu.

Tüm bunların sonucunda da Beşiktaş Kulübü’nün futbol branşı resmi olarak açıldı. 1940-41 sezonunda tribünden son ses yükselen “Haydi Kara Kartallar” tezahüratı ile Beşiktaş’ın sembolü Kara Kartal haline gelmiştir. 15 Süper Lig Şampiyonluğu, 9 Türkiye Kupası ve 8 Süper Kupa başarıları arasındadır. UEFA Avrupa Ligi’nde çeyrek finale yükselmeye hak kazanan Beşiktaş, Şampiyonlar Ligi’nde ise 1. olarak gruptan çıkan ilk Türk takımı olmuştur.