18 Temmuz 2024 Kayserispor - Kayseri de spor haber kaynağı - son dakika haberler

2030 Dünya Kupası Nerede Olacak

2030 Dünya Kupası’nın nerede oynanacağı merakla beklenirken karar 2024 yılında açıklanacak. 2030 Dünya Kupası’na ortaklaşa ev sahipliği yapmak için daha önce Arjantin, Şili, Uruguay ve Paraguay FIFA’ ya resmi başvuruda bulunmuşlardı.

Arjantin, Şili, Uruguay ve Paraguay’ ya benzer bir model ‘de İspanya, Portekiz ve Fas tarafından geldi. 2030 Dünya Kupası’nı organize etmek için İspanya ve Portekiz’in daha önce FIFA’ ya başvuru işlemlerini gerçekleştirmişti. Ancak daha sonra yapılan diplomasi trafiği ile Fas’ ın’ da için de olduğu üçlü ortak adaylığa dahil oldular.

Afrika Futbol Konfederasyonu ödül töreninde Fas Eğitim ve Spor Bakanı Şakib Benmoussa’ nın ülke kralı 6. Muhammed’in yürüttüğü diplomasi ile Fas’ın İspanya ve Portekiz ile birlikte 2030 Dünya Kupası‘nı organize etmek için ortak adaylık sürecinin içinde olacaklar.

İlk Başvuru Arjantin, Şili, Uruguay, Paraguay’dan Gelmişti

2030 Dünya Kupası’na ortaklaşa ev sahipliği yapmak için daha önce Arjantin, Şili, Uruguay ve Paraguay FIFA’ ya resmi başvuruda bulunmuşlardı. İlk Dünya Kupası 1930 yılında Uruguay’ ın ev sahipliğinde düzenlenirken 100 yıl sonra 2030 Dünya Kupası yeniden Uruguay’ da düzenlene bilir.

Ortaklaşa ev sahipliği kapmasında son yılarda birçok ülkenin bir araya gelerek Dünya Kupası veya Avrupa Kupasına ev sahipliği yapmaya başladılar. 2030 Dünya Kupası ‘ da bunlar dan birisi olacak gibi görünüyor. 2024 yılında açıklanması beklenen 2030 Dünya Kupası’ nın nerede oynanacağı simdi den merak uyandırmaya başladı.

2030 Dünya Kupası’ na ev sahipliği yapmak isteyen ülkelere baktığımız da ilk olarak İspanya ve Portekiz ortak aday olarak FİFA’ ya resmi başvurularını yapmışlardı. 2030 Dünya Kupası’na ortaklaşa ev sahipliği yapmak için Arjantin, Şili, Uruguay ve Paraguay’ da başvurusunu FİFA’ya yapmışlardı.

İki aday üzerinden FİFA’ nın 2030 Dünya Kupası’nı kime vereceğine nerede oynanacağına karar verecekler. Yalnız İspanya ve Portekiz’ in ortak adaylıkları sonrasın da İspanya Başbakanı Pedro Sanchez ve Portekiz Başbakanı Antonio Costa Ukrayna’nın da bu turnuvaya dahil olmasını istemişlerdi. Ukrayna’ nın şuan da böyle bir turnuvayı kaldırmaya gücü olmadığı gibi içindeki ülkenin savaş hali tamamen bu defteri kapattı.

Fas İspanya Ve Portekiz Üçlüsü 2030 Dünya Kupası’na Ortak Aday Olacak

2030 Dünya Kupası’nı organize etmek için İspanya ve Portekiz ‘in ortak adaylıklarına Fas ‘ın da ortak aday olarak katılması gündeme gelmiş durumda. İspanya ve Portekiz ‘in iki ülkenin böylesine büyük bir turnuva dan başarı ile çıkması mümkün gibi gözükse de turnuvaya katılan ülke sayısı 48’ e çıkması ortak bir adayın daha dahil olmasına neden ola bilir.

İspanya, Portekiz ve Fas’ın ortak adaylık için görüşmelerimin devam ettiği bilinirken kararlarını da kısa sürede açıklamaları bekleniyor.